אף וסינוסים

רקע

סינוסים


לאף ולסינוסים תפקיד מרכזי בכל הנוע לנשימה ולחוש הריח. האף מסייע בסינון האוויר הנשאף,

בחימומו ובהגברת לחותו. הפרעות בנשימה האפית, נזלת כרונית, ירידה בחוש הריח וכאבי ראש ופנים הן תלונות שכיחות בקרב הסובלים מבעיות אף וסינוסים.

אנטומיה
בתוך האף קיימת מחיצה הבנויה מסחוס ומעצם, אשר מפרידה בין חלל האף הימני לשמאלי. לעיתים המחיצה עקומה וחוסמת את מעבר האוויר בצד אחד או אף בשני הצדדים.
בקירות הצדדיים של האף נמצאות בליטות של עצם המכוסה רירית, הנקראות "קונכות" או "טורבינות". קיימות 3 קונכות בכל צד – תחתונה, אמצעית ועליונה. לעיתים קיימת הגדלה של הקונכות התחתונות, הגורמת לחסימת מעבר האוויר דרך האף.
החלק האחורי של האף נקרא "הלוע האפי" או "נזופרינקס". זהו חלל המשכי ללוע הנמצא מאחורי האף, ודרכו עובר האוויר מהאף אל הגרון. לעיתים קיימת מלאות בחלל זה בשל הגדלה של השקד השלישי או מסיבות אחרות.
הסינוסים (מערות הפנים) – אלו חללי האוויר הקיימים בתוך עצמות הגולגולת. ישנם 4 סינוסים בכל צד בפנים (בצדי האף, במצח, בין העיניים לאף ובחלק האחורי של חלל האף). חללים אלה מתנקזים ישירות אל חלל האף דרך פתחים קטנים. חסימה של פתח ניקוז עלולה לגרום לסינוסיטיס (דלקת במערות האף). סינוסיטיס חוזרת או כרונית דורשת לעיתים התערבות כירורגית.

ניתוחי אף וסינוסים שכיחים
MRS) Sub Mucous Resection of Septum) – תיקון הסטייה במחיצת האף הגורמת לחסימה בזרימת האוויר באף. הניתוח מתבצע דרך חתך פנימי במחיצת האף וללא צלקות חיצוניות.
FESS) Functional Endoscopic Sinus Surgery) – פתיחה והרחבה של דרכי הניקוז של הסינוסים לאף, וכן ניקוז תוכן מוגלתי וכריתת פוליפים במידת הצורך. הניתוח מתבצע דרך הנחיריים בעזרת שימוש באנדוסקופ (סיב אופטי).
Inferior Turbinates Reduction – הקטנה / כריתה חלקית של הקונכות התחתונות להרחבת מעברי האוויר באף.

Powered by: Alef Solutions | א. פתרונות